avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale_Acte obligatorii?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale_Acte obligatorii?

la o cesiune de parti sociale este necesara si intocmirea unui act aditional la actul constitutiv? in conditiile in care se face contract de cesiune, hotarare AGA si se depune si act constitutiv actualizat?

a facut cineva recent o cesiune? care mai sunt taxele la ONRC (aproximativ)
ce acte ar mai trebui depuse?

multumesc pentru orice ajutor
Cel mai recent răspuns: Toader Mihai , utilizator 16:48, 24 Noiembrie 2010
Se poate si altfel cu respectarea urmatorilor pasi:

1. noul asociat aduce aport la capitalul social si este cooptat cu parti sociale in firma

2. peste cateva zile ceilalti asociati isi cesioneaza partile noului asociat si ies din firma

Atentie! daca aveti datorii catre buget, in cazul primei metode (cea cu publicarea in M. Of. si termenul de opozitie) aveti sanse MARI sa se opuna ANAF si sa ajungeti de-a dreptul la Tribunal.
alexchiciu a scris:

Se poate si altfel cu respectarea urmatorilor pasi:

1. noul asociat aduce aport la capitalul social si este cooptat cu parti sociale in firma

2. peste cateva zile ceilalti asociati isi cesioneaza partile noului asociat si ies din firma



este singura solutie mai rapida insa presupune si o dublare a costurile fiind necesar a fi intocmite 2 dosare distincte.
asa este dar nu e chiar o dublare. am facut pe prima metoda, cost cca 1000 ron, pe a doua cca 1350 ron......e adevarat ca nr de caractere AGA pot sa difere si ca fiecare isi calculeaza riscurile si timpul disponibil.....
Perfect. Bravo. ABA 812001 are pefecta dreptate. Bravo. Te felicit. Aceeasi strategie am adoptat-o si eu de cand a aparut OUG 54/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)
Modificare act constitutiv-doar act aditional sau act constitutiv actualizat? adela05 adela05 Atunci cand se modifica actul constitutiv al societatii se poate depune la registrul comertului doar aga si actul aditional la actul constitutiv sau este ... (vezi toată discuția)