Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Care sunt actele necesare pt.partaj?Care sunt alternativele?
depinde ce anume aveti de impartit, in toate cazurile trebuie actele de stare civila
Daca vorbim de partaj succesoral, atunci trebuie sa prezentati actele de proprietate pentru bunuri, certificat de deces al defunctului, actele de stare civila ale mostenitorilor.
Daca mostenitorii se inteleg se prezinta la primaria ultimului domiciliu al defunctului si solicita anexa 24 si un certificat de atestare fiscala si apoi merg la un notar public.
Daca nu se inteleg - actiune de partaj la instanta, expertize, lotizari, timp, nervi ...
Chiar daca depuneti actiunea la instanta si intre termen ajungeti la o intelegere, puteti incheia o tranzactie care va constitui dispozitivul sentintei de partaj.
Partaj in urma divortului (= bunuri comune) sau a unei mosteniri(= succesoral)?
Ambele au legatura cu "familia".

Alternativele sunt:
(1) sa nu partajati nimic, traiti asa, cu ele (bunurile) comune
(2) partaj in instanta (cu scandal sau prin invoiala)
(3) paraj prin invoiala fara instanta (la notar)
Acte necesare in principiu ( de la caz la caz pot fi alte acte):
-taxa de timbru 3% din valoarea masei partajabile.
-timbre jud. in functie de valoare.
-hotararea de divort legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila,
-contract - de vanzare- cumparare, de donatie prin care s-au achzitionat bunurile imobile ( case, apartamente, terenuri),
-contract de vanzare cumparare autoturisme sau contract de leasing dupa caz,
-contracte de credite,
-facturi prin care s-au achizitionat bunuri mobile.
Fiecare partaj presupune o alta situatie, astfel ca la modul general este greu de enumerat ce acte aveti dvs. nevoie, sfatul meu fiind acela de a va adresa unui avocat pentru expunerea situatiei dvs.
Partajul este un proces complex care presupune administrarea probelor cu mare atentie, astfel ca promovarea unei actiuni fara asistenta juridica a unui avocat va poate aduce insemnate pierderi patrimoniale.
Alternative-partaj voluntar la notariat sau partaj judiciar care se poate incheia prin tranzactia partilor daca partile se inteleg iar daca nu partajul finalizat prin pronuntarea unei hotarari in urma administrarii probatoriilor.
M-am referit aici desigur la partajul de bunuri comune dobandite in timpul casatoriei.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, procesul este complex si trebuie gandit de avocat mai inainte de a se deschide pentru a se evita o durata excesiva...