Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare firma

Buna ziua

Vreau sa suspend activitatea unei firme care are datorii la stat .Care sunt pasii de suspendare a unei firme si care este perioada maxima de suspendare(5 ani)?Va rog mult ajutati-ma.
pasii sunt urmatorii:
1. platiti datoriile la stat
2. depuneti o cerere de suspendare a activitatii la RC
3. perioada maxima de suspendare este de 3 ani
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
Suspendarea se poate face pt cel mult 3 ani si aveti nevoie de urmatoarele :
- hotararea AGA;
- contor de cuvinte pt AGA;
- certificatul constatator prin care s-a autorizat desfasurarea activitatilor solicitate de asociati - in original;
- declaratia model 1 sau 3 - pe care se va mentiona ca societatea nu desfasoara activitate;
- delegatie;
- fotocopie CI pers imputernicita;
- cerere tip.

Suspendarea se poate face chiar daca aveti datorii la stat.
Denisa Stanca, Avocat
DAR cel mai important lucru este ca dupa ce obtineti certificatul de inscriere mentiuni de la Registrul Comertului sa mergeti la Administratia Finanaciara de care apartine societatea si sa solicitati obtinerea regimului derogatoriu. Simplul fapt ca ati suspendat activitatea de ORC nu implica si suspendarea obligatiilor fiscale.
Andreea Tastaman a scris:

DAR cel mai important lucru este ca dupa ce obtineti certificatul de inscriere mentiuni de la Registrul Comertului sa mergeti la Administratia Finanaciara de care apartine societatea si sa solicitati obtinerea regimului derogatoriu. Simplul fapt ca ati suspendat activitatea de ORC nu implica si suspendarea obligatiilor fiscale.

Activitatea S.C. se poate intrerupe chiar si daca aceasta are datorii la buget.
Dar daca are datorii, nu va obtine regim derogatoriu. In aceasta situatie, nu va mai plati impozitul minim (asa-zisul forfetar) dar va avea obligatia sa depuna lunar/trimestrial declaratiile pe zero, precum si bilantul anual si semestrial.