Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare societate cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare societate cu datorii

Poate fi suspendata o societate care are obligatii neachitate catre bugetul de stat ?
Da. poate fi suspendata o firma cu datorii.
Care este schema pasilor de parcurs pentru suspendare ?
- hotarare AGA, anexa - ptr publ M. Ofic, cerere de mentiuni, declaratie model 1 sau 3..... www.onrc.ro la sectiunea formalitati.
Atentie!!!
O firma cu datorii catre Bugetul de Stat nu poate fi suspendata !!!!
- se suspenda activitatea. daca nu s-ar fi putut suspenda pe motiv ca societateaare datorii - atunci ar fi trebuit pe langa actele mentionate sa se depuna si atestarea fiscala - din care sa rezulte ca societatea nu are datorii.

- cei de la finante sunt de acord cu suspendareaactivitatii dardaca societatea are datorii tot trebuie sa depuna declaratii si bilant - deci nu beneficiaza de regimul derogatoriu( de a nu mai depune declaratii)