Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SUSPENDARE ACTIVITATE FIRMA CU DATORII LA FINANTE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SUSPENDARE ACTIVITATE FIRMA CU DATORII LA FINANTE

Buna ziua!In cazul unei societati comerciale care isi suspenda activitatea la Registrul Comertului si are datorii la buget mai este obligat sa declare si sa plateasca impozit pe profit minim (forfetar)?In mod normal nu mai are voie sa desfasoare activite si ar fi absurd sa plateasca taxe pentru o activitate pe care nu o desfasoara.
Nu mai declara impozit forfetar, dar datoriile acumulate pana la suspendare trebuie platite. Altfel va acumula si dobanzi de intarziere.
Iar in cazul in care nu ati obtinut regim derogatoriu in ceea ce priveste depunerea declaratiilor, le veti depune in zero trimestrial si nu semestrial.
Anual si semestrial situatiile financiare (bilant).
Regimul derogatoriu nu se poate obtine daca firma are datorii la buget.
LUSTEX a scris:

Regimul derogatoriu nu se poate obtine daca firma are datorii la buget.

Personal m-am ocupat de asa ceva si am obtinut regim derogatoriu. Conditia a fost sa fie depuse la zi toate declaratiile. Daca depinde de la o administratie la alta, asta e alta poveste.
Da, asa stiam si eu ca nu poti obtine regim derogatoriu daca ai datorii la buget.