Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de servitute

Suntem trei proprietari a unui lot de servitute cu latimea de 4m. afert terenurilor cumparate. De comun acord am hotarat sa inchidem drumul de servitute deoarece accesul se poate face prin alt drum comunal.
Drumul nostru cu latimea de 4m. este vecin (paralel) cu alt drum de servitute cu latimea de 3,5m. aferent proprietatilor invecinate (vizavis), dar care dupa ce unul din proprietari a construit gardul, au mai lasat drum de servitute 2m.
Intrebare: Proprietarii de vizavis au drept de servitute la drumul nostru de servitute?
Va multumesc.
daca drumul le serveste necesitatilor curenta, raspunsul este: da, daca nu le serveste se pot folosi de drum cu acceptul proprietarilor riverani.
Deci, dupa ce inchidem drumul de servitute aferent terenurilor noastre, cei de vizavis vor avea acces pe drumul lor de servitute in latime de 2m. ?!
servitutea este o sarcina a unui fond aservit in favoarea unui alt fond dominant.
proprietarul fondului dominat nu este proprietar al fondului aservit.pp ca dvs ati achizitionat un lot + cota parte indiviza din lotul x care are destinatia de lot de acces.
Suntem trei proprietari a unui lot de servitute cu latimea de 4m. afert terenurilor cumparate. De comun acord am hotarat sa inchidem drumul de servitute deoarece accesul se poate face prin alt drum comunal.
Drumul nostru cu latimea de 4m. este vecin (paralel) cu alt drum de servitute cu latimea de 3,5m. aferent proprietatilor invecinate (vizavis), dar care dupa ce unul din proprietari a construit gardul, au mai lasat drum de servitute 2m.
Intrebare: Proprietarii de vizavis au drept de servitute la drumul nostru de servitute?
Va multumesc.
au dreptul la acces privind drumul de servitute.