Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfacere casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfacere casatorie

In ce conditii se poate desface in Romania o casatorie incheiata in alt stat (SUA)?
Care este instanta competenta?
Mentionez ca sotul este cetatean american si traieste in state, iar sotia nu mai poate merge acolo pentru divort.
Vezi Regulamentul CE nr. 2201/2003---Poate te ajuta o cerere comuna---
Articolul 3
Competenta de fond
(1) Sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul, separarea de drept si anularea casatoriei instantele judecatoresti din statul membru:
(a) pe teritoriul caruia se afla:
- resedinta obisnuita a sotilor sau
- ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
- resedinta obisnuita a paratului sau
- in caz de cerere comuna, resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
- resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an imediat inaintea introducerii cererii sau - resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin sase luni imediat inaintea introducerii cererii si in cazul in care acesta este fie resortisant al statului membru respectiv, fie, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, are "domiciliul" in acel loc;
(b) de cetatenie a celor doi soti sau, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, statul "domiciliului" comun.
(2) In sensul prezentului regulament, termenul "domiciliu" se interpreteaza in sensul sistemelor de drept ale Regatului Unit si Irlandei.

Mihaiela Dragomir , Avocat
mihaiela dragomir a scris:

Vezi Regulamentul CE nr. 2201/2003---Poate te ajuta o cerere comuna---

Sunt putin incurcat pentru ca acest regulament este aplicabil cetatenilor din UE, pe cand casatoria s-a incheiat in SUA, sotul fiind cetatean american.
Despre o cerere comuna nici nu poate fi vorba.