Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Acum cand s-au luat anumite decizii privind divortul dintre persoane cu cetatenii diferite,se poate divorta si la noi in tara de un cetatean strain? fiica mea,s-a casatorit in Italia cu un italian ,dar vrea sa divorteze aici ,ea locuind tot acolo.
Depinde de locul unde s-a incheiat casatoria.
Georgeta Anghel (Rusu), Avocat
Articolul 3 din Regulamentul nr. 2201/2003 - executarea hotararilor judecatoresti in materie matrimoniala si raspundere parinteasca prevede:
(1) Sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul, separarea de drept si anularea casatoriei instantele judecatoresti din statul membru:
(a) pe teritoriul caruia se afla:
- resedinta obisnuita a sotilor sau
- ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
- resedinta obisnuita a paratului sau
- in caz de cerere comuna, resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
- resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an imediat inaintea introducerii cererii sau - resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin sase luni imediat inaintea introducerii cererii si in cazul in care acesta este fie resortisant al statului membru respectiv, fie, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, are "domiciliul" in acel loc;

(b) de cetatenie a celor doi soti sau, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, statul "domiciliului" comun.

(2) In sensul prezentului regulament, termenul "domiciliu" se interpreteaza in sensul sistemelor de drept ale Regatului Unit si Irlandei.
Casatoria s-a incheiat in Italia ,a fost transcrisa si in Romania,nu au bunuri comune,nici copii;fiind amandoi de acord cu divortul.Am intalnit tot felul de opinii ,dar ceva clar si sigur nici avocatii la care m-am adresat nu au putut sa imi spuna .Va multumesc!