Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transformare mandat COMERCIAL in GRATUIT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transformare mandat COMERCIAL in GRATUIT

Este legal (prin acordul partilor) trecerea unui ctr de mandat comercial intre o SC in calitate de mandant si o PF in calitate de mandatar, ctr inregistrat si la ANAF, trecere de pe ctr ce trebuia remunerat pe ctr cu titlu gratuit (astfel incat toate drepturile si obligatiile sa ramana in in vigoare, cu exceptarea remuneratiei) daca da, trebuie inregistrarea actului aditional si la ANAF sau pe undeva?
Va multumesc
Corect.
Inca o data va multumesc si pt ca totul sa fie legal va mai rog o lamurire in legatura cu procedura.

Cum prcedez, trebuie sa inregistrez undeva imputernicirea, sau iau o hartie si un creion si scriu, stampilez si semnam:
Subsemnatul in calitate de reprezentant legal al xxxx prin prezenta iputernicesc pe yyyy, cu urmatoarele prerogative in cadrul srl-ului:
1 sa faca ........
2 sa faca .......
Se specifica ca activitatile facute de imputernicit in interesul srl-ului au caracter gratuit, incheiat in 2 exemplare azi xxxx...
Exact.
Este un document intern, numerotat de dvs.

Alberto Kurtyan