Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalizarea hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalizarea hotararii judecatoresti

Am primit o copie dupa hotararea judercatoreasca acasa . Vreau sa stiu daca pentru legalizare trebuie sa o scriu din nou sau pot sa ma duc direct cu exemplarul primit. De asemenea ce alte lucruri mai trebuie sa fac(poate cerere, timbru fiscal sau altceva)?

C. Ciobotaru
Pentru legalizare ,trebuie sa inaintati cerere catre instanta de judecata,
La cerere trebuie sa anexati documentul care atesta achitarea taxei judiciare si timbrul judiciar aferent
-cerere in care solicitati legalizarea hotararii
- Timbru judiciar: 0,15 lei/copie
-Taxa timbru: 1,5 lei/copie
Va puteti duce direct cu exemplarul primit.
LEGALIZARE
- cerere tip legalizare – prin care solicitaţi legalizarea hotărârii;
- hotărârea a cărei legalizare se doreşte;
- taxă judiciară de timbru în valoare de: 2 lei pentru hotărâri - conform art.3 lit.t din Legea nr.146/1997 – pe care o achitaţi la DGTIL unde domiciliaţi
- timbru judiciar în valoare de 0,15 lei – îl cumpărăţi de la orice oficiu poştal
mergeti cu exemplarul primit si inca doua copii zerox.