Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit ELIMINARE!!!!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

ELIMINARE!!!!

Primul ministru Emil Boc a a anunţat o serie de măsuri menite să sprijine mediul economic, printre care eliminarea impozitului minimm, diminuarea nivelului dobânzii pentru creanţele neplătite la termen, impozibilitatea executării silite a unei firme care are de primit bani de la stat, precum şi coborârea plafoanelor de care firmele care investesc şi crează locuri de muncă pot beneficia de ajutor de la stat.

Firmele care au de încasat bani de la stat nu vor mai fi executate silit pentru neplata datoriilor, potrivit unei OUG adoptate astăzi de Executiv.
Totodată, Executivul a mai decis eliminarea impozitului minim de la 1 octombrie, precum şi stingerea creanţelor reciproce.

Sursa: Hotnews
Ana Muntianu, Consultant fiscal