avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... functionar public pensionar 2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

functionar public pensionar 2010

Functionar public(pensionar mi) care lucreaza intr-o institutie publica si care in nov 2010 indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta, mai poate fi angajat cu acordul institutiei....din cate stiu eu .NU!!!
Dar parerile sunt impartite.
PS:beneficiaza si de pensie Mi.
Si parerea mea este ca nu. Potrivit art. 98, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 188/1999, "raportul de serviciu existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare". Stiu ca o cunoasteti, dar am scris-o pentru persoanele care acceseaza site-ul in cautarea unor raspunsuri.

Ar mai fi de luat in calcul si faptul ca ar urma sa beneficieze de pensie MI, pensie din sistemul public si venituri din salariu. Nu are cum sa le cumuleze, ar incalca, cu siguranta, art. 17 din Legea nr. 329/2009.
Acum a intervenit o nelamurire.
nascuta in 12.12.1951
femeie
din anexa 3 a legii nr.19, salariata sustine ca poate iesi in perioada dec 2010-martie 201, adica la 59 de ani in dec 2010....
din anexa 9 de la legea 19, norme...trebuie sa iasa la 58.11 luni , adica in noiembrie 2010.
Doresc un punct de vedere legal...
1. Sa luam anexele pe rand si sa vedeti ca este acelasi lucru:
- Anexa 9 la Norme:
O femeie nascuta in decembrie 1951 poate iesi la pensie in noiembrie 2010, varsta standard de cotizare fiind de 58 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 27 de ani si 10 luni, stagiul minim de cotizare de 12 ani si 10 luni.
- Anexa 3 din Lege:
In perioada august - noiembrie 2010 poate iesi la pensie o femeie care are varsta de 58 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 27 de ani si 10 luni, stagiul minim de cotizare de 12 ani si 10 luni.

2. Nu stiu de unde a scos doamna in cauza ca se poate pensiona in decembrie 2010 (!?).
=D>Multumesc, sper acum sa citeasca si doamna !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mihaelacristea09 mihaelacristea09 Buna ziua, Daca imi poate da cineva un raspuns referitor la o doamna care vrea sa iasa la pensie mai devreme si care la sfarsitul anului implineste 59 ani ... (vezi toată discuția)
Vechime minima pensionare ContSters137621 ContSters137621 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: - o persoana ( femeie) este nascuta la data de 20.04.1951 si are vechime 11 ani - care este data ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata dorina1503 dorina1503 Conf. anexa 3 din legea nr. 19/2000 varsta standard de pensionare in mai 2010 este de 58 de ani si 10 luni. Art. 50 spune ca pensia anticipata partial se ... (vezi toată discuția)