Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime minima pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime minima pensionare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- o persoana ( femeie) este nascuta la data de 20.04.1951 si are vechime 11 ani
- care este data ar putea fi pensionata si care este vechimea minima pentru a putea beneficia de pensie

Multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1951 varsta standard de pensionare este de 58 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 12 ani si 6 luni.

2. Pentru a se pensiona pentru limita de varsta trebuie sa indeplineasca cumulativ varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.

3. Persoana de care vorbiti are varsta dar nu are stagiul minim de cotizare.