avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime minima pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime minima pensionare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- o persoana ( femeie) este nascuta la data de 20.04.1951 si are vechime 11 ani
- care este data ar putea fi pensionata si care este vechimea minima pentru a putea beneficia de pensie

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:56, 27 Iunie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1951 varsta standard de pensionare este de 58 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 12 ani si 6 luni.

2. Pentru a se pensiona pentru limita de varsta trebuie sa indeplineasca cumulativ varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.

3. Persoana de care vorbiti are varsta dar nu are stagiul minim de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata Gabriella2013 Gabriella2013 Buna ziua, Va rod sa-mi spuneti daca, matusa mea care este nascuta in anul 1950, noiembrie, cu 8 ani vechime, poate beneficia de pensie anticipata, sau alt ... (vezi toată discuția)
Functionar public pensionar 2010 alexandru andra alexandru andra Functionar public(pensionar mi) care lucreaza intr-o institutie publica si care in nov 2010 indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta, mai ... (vezi toată discuția)
Limita de pensionare Anka_22 Anka_22 nascuta la date de 15 decembrie 1951 , pensionata anticipat 1 aprilie 2006, cu un stadiu de cotizare 36 ani si 6 luni, crescuti 3 copii, doresc sa aflu data de ... (vezi toată discuția)