avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie monoparentala

Am 21de ani si am o fetita de 2 ani,sunt studenta si nu am nici un venit decat alocatia fetitei de 42 ron.am depun dosarul pentru alocatia de sustinere a familiei monoparentale in valoare de 70 de ron.avand in vedere ca nu am nici un venit as vrea sa stiu daca in situatia mea statul ma mai ajuta cu ceva ma refer la un ajutor social sau altceva.va rog respectuos sa ma ajutati sau sa ma indrumati.multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Oana Mitran-costache , Avocat 08:07, 1 Octombrie 2010
Prevederile legii sunt:
Monitorul Oficial, Partea I nr. 746 din 04/11/2008
Articol unic
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 105 din 24 octombrie 2003 privind alocatia familiala complementara si alocatia de sustinere pentru familia monoparentala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 747 din 26 octombrie 2003, aprobata cu completari prin Legea nr. 41/2004, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Articolul 2 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 2. - Alocatia familiala complementara se acorda lunar familiei prevazute la art. 1, daca aceasta realizeaza venituri nete lunare pe membru de familie de pana la salariul minim net pe economie."
2. Articolul 3 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 3. - Cuantumul alocatiei familiale complementare este de:
a) 50 lei pentru familia cu un copil;
b) 60 lei pentru familia cu 2 copii;
c) 65 lei pentru familia cu 3 copii;
d) 70 lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii."
3. Articolul 7 va avea urmatorul cuprins:

"Art. 7. - Alocatia de sustinere se acorda lunar familiilor monoparentale, daca realizeaza venituri nete lunare pe membru de familie de pana la salariul minim net pe economie."
4. Articolul 8 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 8. - Cuantumul alocatiei de sustinere este de:
a) 70 lei pentru familia cu un copil;
b) 80 lei pentru familia cu 2 copii;
c) 85 lei pentru familia cu 3 copii;
d) 90 lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii."

Pasii pe care dvs. trebuie sa ii urmati sunt destul de anevoiosi, mergeti la Primarie - Asistenta sociala si vedeti ce va trebuie - este necesar intocmirea unui dosar insotit de cerere
Cuantumurile mentionate mai sus, in prezent sunt reduse cu 15%

Alocaţie monoparentală
Se acordă:
Conform O.U.G. 105 / 24.10.2003 privind alocaţia familială complementară şi alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală
Conform Hotărârii Guvernului 1539 / 18.12.2003 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G. 105 / 24.10.2003
Conform Legii 236/2008 pentru modificarea O.U.G. 105 / 24.10.2003 privind alocaţia familială complementară şi alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală
STABILIREA ªI PLATA DREPTURILOR
Alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală se acordă lunar pe bază de cerere şi declaraţie tip, însoţită de actele doveditoare privind componenţa familiei şi veniturile acesteia care se înregistrează la primăria localităţii în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi are reşedinţa familia.
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2010
Oana Mitran-costache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama singura emma75 emma75 Buna ziua! Sunt o mama singura, am in crestere un copil de 7 ani, sotul meu si tatal copilului fiind decedat de cancer. As vrea sa stiu daca, in situatia in ... (vezi toată discuția)
Familia monoparentalã nestiutorintoate nestiutorintoate buna ziua, ma puteti indruma cum as putea beneficia de acea suma care se cuvine de drept acestor familii. este vorba de un minor in varsta de 4 ani ... (vezi toată discuția)
Ajutor social familie monoparentala ela.m ela.m buna ziua,sunt din buzau am un baiat de 14 ani,sunt divortata si in noiembrie mi se termina somajul,unde pot face o cerere pt ajutorul pt familii ... (vezi toată discuția)