Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social familie monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social familie monoparentala

buna ziua,sunt din buzau am un baiat de 14 ani,sunt divortata si in noiembrie mi se termina somajul,unde pot face o cerere pt ajutorul pt familii monoparentale,ce acte trebuiesc,daca nu va cer prea mult dati-mi cat mai multe detalii,va multumesc
Cererea se depune la primarie, daca aveti venitul pe membru de familie de pana la 466 RON. Se va completa o cerere tip, o declaratie privind veniturile realizate, veti depune copii de pe actele de stare civila ale tuturor membrilor familiei, adeverinta pentru copil cum ca frecventeaza cursurile scolare. Cuantumul pentru un copil, la alocatia pentru sustinerea familiei monoparentale este de 70 RON pe luna.
1. Intrati pe
[ link extern ]
si veti gasi multe precizari din care va redau urmatoarele:

F. Alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală

Primirea şi înregistrarea cererilor pentru acordarea alocaţiei de susţinere pentru familia monoparentală cetăţenilor români, străini sau apatrizi, care au domiciliul, reşedinţa sau trăiesc pe raza sectorului 6.
Baza legislativa

* Legea nr.41/2004 pentru aprobarea OUG nr.105/2003 privind alocaţia familială complementară şi alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală;
* HGR nr.1539/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr.105/2003;
* Ordinul nr.136/2004 pentru aprobarea Precizărilor privind aplicarea unor prevederi ale OUG nr.105/2003;
* Legea nr.161/08.05.2009 pentru aprobarea OUG nr.118/2008 privind modificarea şi completarea unor acte normative în vederea eliminării legăturilor dintre nivelul unor drepturi de asistenţă socială şi nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Beneficiari

Familiile formate din persoana singură şi copiii în vârstă de până la 18 ani aflaţi în întreţinerea acestora, care locuiesc împreună, dacă acestea realizează venituri nete lunare pe membru de familie de până la 470 lei.
Acte necesare:

* Livretul de familie eliberat de serviciul de stare civilă al primăriei de domiciliu;
* Buletin de identitate, carte de identitate, carte provizorie de identitate;
* Certificat de căsătorie;
* Certificat de deces (acolo unde este cazul);
* Certificat de naştere pentru copiii până la 18 ani;
* În cazul divorţului cu copii, se va prezenta hotărârea judecătorească în care se va face referire la încredinţarea minorului şi obligaţia legală de întreţinere;
* Pentru copilul dat spre adopţie, se va prezenta hotărârea judecătorească de adopţie;
* Pentru copilul dat în plasament familial sau încredinţat, se va prezenta hotărârea comisiei privind protecţia copilului;
* În cazul în care pentru un copil s-a stabilit tutela sau curatela, se va prezenta dispoziţia primarului eliberată de serviciul autoritate tutelară;
* Hotărârea judecătorească prin care soţul/soţia este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, sau execută o pedeapsă privată de libertate şi nu participă la întreţinerea copiilor;
* Adeverinţa de şcoală în care se va specifica dacă copilul primeşte alocaţie de stat şi dacă beneficiază de bursă se va specifica cuantumul, document care va fi prezentat din 3 în 3 luni;
* Certificat de venituri eliberat de Administraţia Finanţelor Publice Sector 6 (str. Popa Tatu nr. 7) din care să rezulte dacă realizează venituri din activităţi pe cont propriu, şi declaraţie notarială pe propria răspundere, documente care vor fi prezentate din 6 în 6 luni;
* Adeverinţa de salariat în care se va specifica salariul net şi bonuri de masă, document care va fi prezentat din 6 în 6 luni;
* Talon şomaj, talon pensie (pentru toate categoriile de pensii);
* În cazul familiilor cu reşedinţă, sau cei care trăiesc pe raza sectorului 6, se va prezenta adeverinţa de la primarul localităţii de domiciliu, din care să rezulte că nu beneficiază de alocaţie de susţinere pentru familia monoparentală conform O.U.G nr.105/2003 şi certificat de venituri din care să rezulte dacă obţine venituri din activităţi pe cont propriu;
* Orice alte acte pentru dovedirea componenţei familiei şi veniturile realizate de membrii familiei;
* Dosar cu şină.

Condiţii de acordare:

Cererea pentru acordarea alocaţiei de susţinere pentru familia monoparentală, precum şi celelalte acte doveditoare privind componenţa familiei şi veniturile realizate, se înregistrează la Serviciul Ajutor Social din cadrul D.G.A.S.P.C Sector 6, la sediul din Str. Drumul Sării nr.2.

Pentru soluţionarea cererii privind alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală, se va afectua ancheta socială la locul unde solicitantul împreună cu familia sa locuieşte, ori la locul desemnat de solicitant în cazul celor fără locuinţă.

Stabilirea sau respingerea dreptului la alocaţia de susţinere pentru familia monoparentală, se face prin dispoziţia scrisă a primarului.

În vederea urmăririi respectării condiţiilor de acordare a alocaţiei de susţinere pentru familia monoparentală, se efectuează anchete sociale la interval de 6 luni.
Cuantumul alocaţiei de susţinere pentru familia monoparentală:

* 70 lei pentru famila cu un copil;
* 80 lei pentru familia cu 2 copii;
* 85 lei pentru familia cu 3 copii;
* 90 lei pentru familia cu 4 sau mai mulţi copii.

2. Mergeti la Primaria de care apartineti pentru ca legea este aceeasi in toata tara.
as avea o intrebare,am un baietel de 6 luni si sunt necasatorita,venitul lunar e 800 ron alocatia si indemnizatia,as vrea sa stiu daca beneficiez si de altfel de ajutoare,multumesc
Daca cei 800 Ron reprezinta venitul total al familiei dvs, rezulta un venit pe membru de 400 Ron. In aceste conditii, va incadrati pentru a primi alocatia de sustinere pentru familia monoparentala, despre care s-a vorbit mai sus.