Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... violenta intre copii la gradinita
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

violenta intre copii la gradinita

care este solutia legala de a rezolva urmatoarea problema; intr-o clasa cu 21 copii unul singur terorizeaza restul copiilor, ii bate, le vorbeste urat , ii scupa, ii musca, iar doamnelor educatoare li se adreseaza cu proasta, javra, etc.S-a discutat cu parintii si ei considera ca noi ceilalti parinti si doamnele educatoare avem "probleme la cap".De la inspectoratul scolar ni se spune ca nu se poate atinge nimeni de el.Cum putem rezolva pe cale legala acesta problema fiindca ne-am saturat sa avem copii batuti, scuipati , si sa nu putem face nimic.Precizez ca tatal este cadru militar si mama este infirmiera.
Va multumesc anticipat
Luati legatura cu un psiholog.
Depuneti plangere penala la politie pentru comiterea infractiunii de amenintare,insulta,eventual daca loveste un copil,sa se scoata certificat medico legal.Pentru acest copil vor raspunde parintii,in calitate de parte responsabila civilmente,deoarece minorul nu poate raspunde penal, avand in vedere varsta,potrivit legii.Sa vedem daca o sa le convina.A se lua legatura cu un psiholog nu este o masura .

andymaurul
andymaurul, utilizator
Omodalitate simpla dar care inseamna un pic de curaj este sa va retrageti copii din grupa respectiva si sa solicitati trecerea lor fie in alta grupa fie la alta gradinita sau sa fie mutat copilul problema la alta grupa. Sa ramana grupa respectiva doar cu un singur copil si poate atunci nu va mai face rau. Fiti mai fermi ca doar dv. sunteti cei care platiti.
Este un copil cu ADHD chiar are nevoie de un psiholog.
dupa simptomatologie acest copil se pare ca are ADHD,problema cea grava este ca parintii lui nu inteleg acest lucru si atunci va fi greu de rezolvat situatia.in consecinta cel mai bun sfat este al d-lui ADRIAN TUDOR.