Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

sunt divortata din 1994, dar nu am facut partaj
.sotul ar fii de acord sa renunte la partea lui din apartament, dar cum se procedeaza mai simplu?
Cititi mesajul trimis.
Puteti efectua partajul fie pe cale notariala fie la instanta prin incheierea unei tranzactii la primul termen de judecata.
Il dati in judecata la aceeasi judecatorie unde ati divortat, iar la primul termen el se prezinta si spune ca este de acord ca Dvs. sa primiti apartamentul in natura si ca renunta la sulta (banii care i s-ar cuveni pentru jumatatea lui de apartament).
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Va propun o solutie foarte simpla.Va prezentati impreuna cu sotul la un mediator ,incheiati o tranzactie semnata de amandoi.Si atat.Veti plati doar onorariul mediatorului.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Gresit ! Fiind vorba de un imobil, actul translativ de proprietate trebuie sa fie autentic . Adica fie incheiat la un notar, fie tranzactia sa fie consfintita de instanta!
Mediatorul nu poate autentifica o astfel de tranzactie !!! Nu are nicio valoare juridica tranzactia incheiata la mediator, nu mai induceti oamenii in eroare.
Asa incat, dupa ce platiti mediatorul, veti mai plati si avocatul in instanta sau, dupa caz, notarul !=D>
Oricum, in toate variantele trebuie sa platiti taxele aferente tranzactiei, la valoarea imobilelor. Asa incat cea mai ieftina varianta este sa mergeti in instanta, singurul loc de unde va puteti recupera taxa de timbru, cu conditia ca, asa cum am spus, la primul termen de judecata, sotul sa se prezinte si sa spuna ca este de acord cu cererea Dvs., respectiv cu tranzactia.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin.