Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... COMPETENTA ROMANIEI
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

COMPETENTA ROMANIEI

Citat din comunicare: Referitor la exceptia necompetentei teritoriale a instantelor romane in solutionarea acestui litigiu tribunalul va admite aceasta exceptie in considerarea Regulamentului Consiliului CE nr. 44 /2001 din 22.10.2000 privind competenta,recunoasterea si executarea hotaririi in materie civila si comerciala,din 01.01.2007 nemaifiind aplicabile prevederile legii nr.105/1992.Potrivit capitolului II sectiunea I art .2 pct.1 persoanele ,care au domiciliul pe teritoriul unui stat membru sunt actionate in justitie,indiferent de cetatenia lor,in instantele din statul membru in cauza.
Aceste dispozitii atrag competenta instantelor judecatoresti din germania in solutionarea acestui litigiu in considerarea domiciliului piritului."
situatie:proces incredintare minor (urmare cistigarii unui proces international bazat pe conventia de la haga in Bucuresti,decizie in care se hotareste copilul ramine la mama in Romania si nu este extradat Germaniei)
mama domiciliata in provincie,cetatenia romana,copilul dubla cetatenie,tatal domiciliat in germania.
Ce parere aveti de competenta? Dupa o hotarire bazata pe conventia de la Haga ,cine are competenta? Judecatoria a dat o hotarire pentru mama,tribunalul o desfiinteaza,cer parerea voastra.Bucurestiul da copilul,provincia nu.Oricum voi merge cu acest caz in presa.Va multumesc pentru orice opinie.
competenta teritoriala Romaniei, cam asta zice si Haga doar....B-) mult noroc....