Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Toata lumea la 65 de ani?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Toata lumea la 65 de ani?

Acum,cu noua lege a pensiilor,am inteles ca toata lumea iese la 65 de ani. Intrebarea mea este daca sunt si exceptii. De ex. politia,armata,CFR,minerii,aviatorii,cadrele didactice ies tot la 65 de ani?
Cei care lucreaza in conditii speciale si conditii deosebite vor iesii mai devreme la pensieCat despre invatamant a fost in presa un caz a unei profesoare din Targu Mures care a dat statul in judecata si a castigat ,nu vroia sa fie discriminata fata de barbati,vroia sa iasa la pensie la 65 de ani.Atunci nu a sarit in sus niciun lider sindical din invatamant.Personal nu sustin majorarea varstei de pensionare pt.femei,in schimb sustin egalizarea perioadei obligatorii contributive.
Varsta standard de pensionare, atat pentru barbati cat si pentru femei, este de 60 de ani in cazul cadrelor militare in activitate, soldatilor si gradatilor voluntari, politistilor, functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale.