Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... scutire impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

scutire impozit

sunt persoana cu handicap accentuat,as dori sa stiu dak sunt scutit de impozit pe masina,aceasta fiind adaptata conform handicapului.2 ani nu am platit si acum mi sa zis ca trebuie sa platesc impozitul pe masina...primaria marasesti/vrancea
Sunteti scutit de la plata impozitului conform art. 262 lit. a Cod Fiscal.
Conform Normelor Metodologice, pentru a beneficia de aceasta scutire, trebuie sa prezentati primariei de care apartineti cu domiciliul, copie dupa documentul oficial care atesta situatia de handicap si documentul care atesta ca autoturismul este adaptat handicapului respectiv.

Veti beneficia de scutire incepand cu data de intai a lunii urmatoare celei in care ati prezentat documentele respective.

AM TOATE ACTELE NECESARE DAR "DANSII DE TAXE SI IMPOZITE"A ZIS CA NU SUNT SCUTIT
Faceti o adresa catre primarie prin care solicitati un raspuns la situatia dvs., precum si baza legala. In 30 de zile trebuie sa va raspunda.
multumesc mult de rsp,chiar asta vream sa fac:)