Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O mica gluma, politia pe drum
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O mica gluma, politia pe drum

Nu stiu daca titlul este relevant, dar sa va povestesc. Eu am 16 ani, am dormit la o prietena joi seara. Ei i-a venit minunata idee de a face farse cuiva, dar ea nu avea minute si mi-a luat telefonul meu de cosmote. Telefonul meu e un pic mai modern si avea prin setari optiunea de a NU suna cu nr ascuns. Fata respectiva, fara sa stiu ce face, a sunat la ora 22 de pe telefonul meu la un nr aleatoriu si a vorbit 2 minute dandu-se drept profesoara noastra de franceza. Nicio amenintare, jigniri..etc. Ieri m-a sunat cineva cu nr privat si mi-a spus ca de ce sun la Constanta, si ca a dat nr meu la politie (dovada ca a sunat-o fara nr ascuns, avea nr meu) si ma va gasi indiferent in ce tara sunt. Eu sufar de anxietate si atacuri de panica, m-am izolat zilele astea in casa si am reziliat abonamentul (platind 1000 lei). Vreau sa stiu ce se poate intampla, eu mi-am cerut scuze in numele prietenei, dar nu si nu.
In cazul acesta v-ati speriat pentru nimic serios, si ati aruncat banii pe fereastra cu rezilierea contractului de telefonie.
Stati linistiti, nu e politia pe drum chiar pentru orice gluma de copii.
Acestea nu pot fi considerate amenintari,deci nu aveti motive de a intra in panica.
Alta data nu mai dati telefonu altora si nu veti avea probleme.
Stai linistit ca nu se intampla nimic. Daca te va interoga politia o sa le spui ce s-a intamplat. Nu o sa patesti nimic iar prietena ta va primi o amenda pentru deranjul interlocutorului. Te-ai panicat rau si ai facut o mare greseala cand ai reziliat contractul. Trebuia sa vorbesti cu un avocat inainte. Acum poti doar sa stai linistit dar banii inapoi nu-i mai vezi pentru ca decizia de reziliere iti apartine.
alex bogdan a scris:

Stai linistit ca nu se intampla nimic. Daca te va interoga politia o sa le spui ce s-a intamplat. Nu o sa patesti nimic iar prietena ta va primi o amenda pentru deranjul interlocutorului. Te-ai panicat rau si ai facut o mare greseala cand ai reziliat contractul. Trebuia sa vorbesti cu un avocat inainte. Acum poti doar sa stai linistit dar banii inapoi nu-i mai vezi pentru ca decizia de reziliere iti apartine.

Si eu am aceiasi convingere si daca doriti, puteti sa incheiati alt abonament fara niciun fel de probleme.
Multumesc pentru interesul acordat, dar tot imi este frica, acea persoana continua a ma suna cu numar ascuns dar eu nu ii mai raspund. Totusi, pe mine sa ma sune cineva cu numarul afisat sa-mi povesteasca un minut despre o profesoara nu as insista pe urma atata timp cu telefoanele si politia. Despre ce amenda poate fi vorba? Nu se tine cont ca noi suntem totusi...copii? Eu tot am imagini din filme si deja ma vad dupa gratii...:(
kittykz, utilizator