Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere concediu odihna

Buna ziua!

Sotia mea urmeaza sa nasca peste 2 zile si am depus cerere pentru cele 5 zile de concediu + 10 (curs puericultura).
Mi s-a aprobat fara probleme dupa care am observat ca mi s-a scazut o zi din concediul de odihna pe 2010.
Calculul proportional al concediului de odihna in functie de perioada lucrata se aplica si pentru zilele libere (nastere copil)?

Ma refer la articolul 140, alin (2) din codul muncii:

Art. 140. [durata concediului de odihnă]
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Multumesc.
Legea nr. 210 din 31 decembrie 1999 - Legea concediului paternal
ARTICOLUL 2

(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.
Deci nu trebuia sa se scada nici o zi din concediu, ci sa va plateasca ca si cum ati fi lucrat normal
ContSters145137, utilizator
eduard_ a scris:

Legea nr. 210 din 31 decembrie 1999 - Legea concediului paternal
ARTICOLUL 2

(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.
Deci nu trebuia sa se scada nici o zi din concediu, ci sa va plateasca ca si cum ati fi lucrat normal

Multumesc pentru raspuns.
Eu nu sunt jurist, dar nu mi se pare prea clar. De unde reiese acest lucru? Ideea este sa le arat legea si sa vad negru pe alb ca nu se scad zilele de concediu.
Potrivit Codului Muncii, art. 51, concediul paternal constituie situatie de suspendare a contractului individual de munca, din initiativa salariatului.

Fiind caz de suspendare a CIM, concediul paternal nu constituie perioada de activitate propriu-zisa, astfel ca concediul de odihna se reduce corespunzator.
Multumesc pentru raspuns.