Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sc la ce cifra de afaceri devine pltitoare de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sc la ce cifra de afaceri devine pltitoare de tva

sc neplatitoare de tva in 2007 a realizat o cifra de afaceri mai mica de 35.000 de euro. in 2008 ramane neplatitoare de tva? care este cifra de afaceri in 2008 pt a ramane neplatitoare de tva?
Conform Codului Fiscal cu aplicare de la 01.01.2008:"Art. 152. - (1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000
euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de
Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie
poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire,
pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor
intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2)
lit. b).
(2) Cifra de afaceri care serveşte drept referinţă pentru aplicarea alin. (1)
este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri şi
a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfăşurate de o
mică întreprindere, efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an
calendaristic, incluzând şi operaţiunile scutite cu drept de deducere şi pe cele
scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e)
şi f)"

Valoarea de 35 000 eur a ramas ca si plafon pentru scutirea de TVA.
cursul de schimb comunicat de
Banca Naţională a României la data aderării ? care este cursul exact?
este cursul stabilit de BNR pentru data de 01 .01.2007, adica 1 EUR = 3.3817 RON sau 1 USD = 2.5676 RON
pt 2008 baremul este de 35.000 euro la curs BNR de la data aderarii