Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... document de calatorie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

document de calatorie

imbarcare refuzata datorita titlului de calatorie emis de ambasa considerat invalid.La un moment dat,avind pasaportul expirat am solicitat si primit de la Ambasada un Document de calatorie( valabil doar Dublin -Bucuresti).La check in totul a fost okey, apoi in momentul in care a inceput imbarcarea,la usa avionului am fost strigata si mi sa spus ca nu pot folosi acest document pe motivul ca zborul era Dublin-Bucuresti via Amsterdam.In Amsterdam eram doar in transit( biletul a fost cumparat online),cu 1.5 ora diferenta intre zboruri.Acum vreau ca cei de la linia aeriana care mi-au refuzat imbarcarea sa fie trasi la raspundere pentru ilegalitatea comisa.Orice sfat e binevenit.

PS.In aceeasi zi am plecat de pe acelasi aeroport ,folosind acest titlu de calatorie cu Lufthansa.
Ce m-ar interesa ( si nu am gasit cit de mult am cautat, o incadrare legala care spune oficial ca Titlul de Calatorie emis de Ambasadele Romanesti este recunoscut E.U.)si trebuie considerat inlocuitor al pasaportului personal pentru intrarea in Romania.
Eire, utilizator