avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Razboiul meu cu tara lalelelor
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Razboiul meu cu tara lalelelor

Buna ziua,
Indraznesc sa cred ca aceasta intimplare va deschide "apetitul" pentru o dizertatie pe marginea "colaborarii" dintre tarile "prietene" Romania si Olanda.
Pina cind o sa fim prostii Europei,nu stiu! Dar stiu cit de frustrant e sa nu ai pe nimeni de partea ta,cind stii ca legile Europene sunt incalcate.
Adica , e ok ca Olandezii sa treaca peste orice, in "lupta" lor impotriva "decadentei " Romaniei,si chiar daca mai incalca o lege sau doua le e trecut cu vederea.In schimb ,noi, cetatenii romani suntem tratati cu dispret si nu suntem luati in seama indiferent de cit de tare ne "strigam" dreptatea.Si, se pare ca cei care ar trebui sa ne fie alaturi, adica cei care ne reprezinta, (si slava Domnului sunt platiti in concordanta cu responsabilitatile lor),nu au nici un stres.Un ridicat din umeri, un trimis la plimbare..si cam atit.O sa intelegeti de ce spun toate astea , si exact la cine fac referire.
Sunt cetatean roman, si locuiesc impreuna cu familia in Dublin din 1997. In iulie 2007 avind pasaportul expirat, am hotarit sa merg in Romania sa il reinnoiesc.Am fost la Ambasada Romaniei pentru a-mi fi eliberat un "Titlu de Calatorie" in vederea calatoriei, titlu care mi-a fost eliberat fara nici o problema( aici multumiri Domnului XYZ de la Serviciul Consular al Ambasadei).Am cumparat bilet de avion ruta Dublin Bucuresti via Amsterdam,si am "purces" la drum.Aeroportul Dublin, check in -am prezentat documentul de la Ambasada, pasaportul meu care era expirat,biletul.Totul a fost in regula.
Am mers spre zona in care trebuia sa astept imbarcarea.A inceput imbarcarea, si in momentul in care eram chiar la intrarea in avion mi-am auzit numele strigat.Am confirmat ca eu sunt, si mi sa spus( de catre angajatii liniei aeriene) ca nu am dreptul sa fiu in acel avion din cauza ca nu aveam acte de identitate valide.Am zis la inceput in gindul meu ca e o greseala,si le-am explicat care era situatia.Atitudinea agajatilor de la linia aeriana a fost execrabila, cu totul ar fi fost situatia daca as fi fost de alta cetatenie.Nu e prima data cind roman este similar cu tigan, hot,etc.Am fost efectiv luata si dusa in aeroport.Am cerut sa vorbesc cu un supervisor,nici nu am fost luata in seama.Degeaba am protestat, am incercat sa le spunca e o incalcare a drepturilor pasgerilor......Cu nervii la pamint,am luat la rind toate liniile aeriene care aveau ticketing office in aeroport si am verificat daca au vreo problema cu Titlul meu de calatorie.Raspunsul lor a fost ca documentul este perfect valid. Explicatia celor de la Aer Lingus( cei cu care aveam zborul),a fost ca biletul era cu via Amsterdam si ca documentul meu era valabil doar Dublin Bucuresti.O stupizenie mai mare nu auzisem pina atunci.Sunt total incompetenti, si au o satifactie( fatzisa) personala cind pot face orice fel de naplacere unui cetatean romana.Da! ii condamn de rasism,pentru ca au dat dovada de asa ceva. In aceeasi zi am cumparat un bilete ( eram insotita de logodnicul meu) cu Lufthansa Airline si am zburat spre Bucuresti.
La intoarcerea in Dublin am inceput demersurile pentru a face plingere pentru abuzurile suferite.Luuuuuuuuuuuung drum.Si , metodic am luat-o in a-mi face dreptate.Am contactat Europe Direct( o organizatie europeana care se ocupa cu drepturile pasagerilor pe calea aerului) care mi-au confirmat ca linia aeriana Aer Lingus a comis un abuz cind a refuzat imbarcarea mea considerind ca nu am acte valide de calatorie, si care( Europe Direct) a confirmat validitatea Titlului De Calatorie.Buuuuuuun.Am contactat Aer Lingus, care dupa lungi asteptari mi-a raspuns ca autoritatile Olandeze nu accepta ca document valid Titlul de calatorie, si ca ei nu au gresit cu nimic.Ok.Contactez serviciul Consular Olandez care imi raspunde ca,intra-devar ei nu recunosc acest document de calatorie eliberat de Ambasada Romaniei. Inghit in sec, si ma duc la Ambasada Romaniei, le explic cum ca Olandezii nu accepta acest act.Domnul consul XYZ imi comunica ca o sa ia masuri. Tot dumnealui imi spune ca ( asta dupa o perioda de timp) a contactat Autoritatile Olandeze la Haga( asta sa fi fost anul trecut prin toamna) si ca este complet ignorat de cei de acolo, neprimind nici un raspuns.
Am ajuns intrun punct mort cind mai stiu incotro sa ma indrept,ca sa nu mai spun ca ma lasa nervii si puterile sa ma lupt singura impotriva unei tari care nu ne recunoaste drepturile.Dar, singura ma motivez si o iau de la capat.Sa stiti ca acest caz al meu nu e unul izolat.Aer Lingus a mai facut abuzuri de acest gen cetatenilor romani, care s-au plins la Ambasada din Dublin( aceasta info o am de la Consul XYZ, care verbal a confirmat ca a avut schimb de corespondenta cu Aer Lingus pe aceasta tema si ca Aer Lingus a spus ca nu se va mai intimpla asa ceva).
Cum va spuneam, am obosit psihic , dar nu ma voi lasa,si de aceea apelez la Dumneavoastra.Cine stie?Poate o sugestie sau care ar trebui sa fie urmatorul pas ...Ieri( 29.02.2012), am contactat prin email Ministerul Afacerilor Externe si am cerut suport in rezolvarea acestui caz.
De ce am pus topicul "Razboiul meu cu tara lalelelor"?Pentru ca Olandezii incalca legile Europene fara sa fie trasi de urechi! Pentru ca daca ar fi fost vorba de un cetatean Olandez caruia i s-ar fi incalcat drepturile europene de catre autoritalie romane , ar fi gasit repede suport la reprezentantii tarii lui.Dar la noi?Noooooooooo, trebuie sa bati la jde mii de usi, pina nu mai rezisti si te lasi pagubash......Dar? cine stie poate cu ajutorul dumneavoastra....
Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca mesajul meu.

Alte discuții în legătură

Titlu de calatorie emis de ambasada romana Eire Eire imbarcare refuzata datorita titlului de calatorie emis de ambasa considerat invalid.La un moment dat,avind pasaportul expirat am solicitat si primit de la ... (vezi toată discuția)
Pasaport scazut gabrielag137 gabrielag137 Buna ziua Suntem o familie de romani cu un baietel de 6 ani. In cateva zile plecam din Italia spre Romania. Intrebarea mea este daca putem avea probleme, ... (vezi toată discuția)
Document de calatorie Eire Eire imbarcare refuzata datorita titlului de calatorie emis de ambasa considerat invalid.La un moment dat,avind pasaportul expirat am solicitat si primit de la ... (vezi toată discuția)