Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cer un sfat - atestat taxi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cer un sfat - atestat taxi

in urma cu 4 luni am sustinut cursurile pt atestatul de taximetrist.am promovat examenul dar nu am ajuns in termen de 30 de zile sa depun actele la sediul arr.se mentioneaza in lege ca dupa aceasta perioada de 30 de zile sant nevoit sa fac din nou cursurile si implicit sa sustin un nou examen? cred ca acest lucru reprezinta un abuz din moment ce am sustinut si promovat odata acest examen.va multumesc pt intelegere
Dupã un al doilea test nepromovat conducãtorul auto mai poate solicita o nouã testare numai dupã absolvirea unui nou curs de pregãtire profesionalã.
Pentru a susţine testul-grilã conducãtorul auto trebuie sã prezinte la agenţia Autoritãţii Rutiere Române - ARR urmãtoarele documente:
a) dovada absolvirii unui curs de pregãtire profesionalã pentru practicarea transportului de persoane în regim de taxi sau a transportului în regim de închiriere, cu o duratã maximã de pânã la 3 luni;
b) dovada plãţii în contul agenţiei Autoritãţii Rutiere Române - ARR a taxei privind testarea.