Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... procedura de a sesiza curtea europeana de justitie in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

procedura de a sesiza curtea europeana de justitie in materia dreptului muncii

Care este procedura de sesizare a curtii europene de justitie in materia dreptului muncii, in speta cu privire la drepttul exclusiv al angajatorului de a infiinta sau a desfiinta posturi in cadrul societatii?
Procedura de sesizare a CEDO,necesita parcurgerea tuturor cailor de recurs prevazute de legislatia nationala,respectiv ,inclusiv ICCJ,cu respectarea regulilor si termenelor de procedura
Termenul in care poate fi sesizata DECO este de 6 luni de la data deciziei interne definitive
Cererea trebuie redactata in scris ,in limba franceza sau engleza ,dar in prima faza pana la admisibilitatea cererii,acestea pot fi redactate si in limba oficiala a persoanei interesate,respectiv limba romana, semnata de catre aceasta , sau de persoana care il reprezinta
Din momentul in care cererea a fost declarata admisibila,trebuie folosita una din limbile oficiale ale curtii,daca presedintele Marii Camere nu autoriza folosirea in continuare a limbii in care a fost intocmita initial,situatie in care partea care a solicitat autorizarea ii revine obligatia sa asigure interpretarea sau traducerea in limbile engleza sau franceza a observatiiilor orale sau scrise si sa -si asume responsabilitatea cheltuielilor aferente
ynocentta, utilizator
catalin 30 a scris:

Care este procedura de sesizare a curtii europene de justitie in materia dreptului muncii, in speta cu privire la drepttul exclusiv al angajatorului de a infiinta sau a desfiinta posturi in cadrul societatii?

Nu cred ca o asemenea speta va avea castig de cauza in fata CEDO ... nu se vad care sunt drepturile fundamentale prevazute de Conventia europeana a drepturilor omului incalcate de statul roman in acest caz.

Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat.