Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate cineva sa ma informeze intr-o problema??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate cineva sa ma informeze intr-o problema??

Hotararile si celelalte acte care vor fi atasate la o plangere pentru a o depune la CEDO trebuiesc traduse intr-o limba straina acceptata de Curtea Europeana (engleza sau franceza),? deasemeni si plangerea trebuie tradusa?
Limbile oficiale ale Curţii sunt franceza şi engleza, dar în prima fază până la admisibilitatea cererii, acestea pot fi redactate şi într-o limbă oficială a uneia din părţile contractante, deci poate fi folosită şi limba română.

Din momentul în care cererea a fost declarată admisibilă, trebuie folosită una din limbile oficiale ale Curţii, dacă preşedintele Marii Camere nu autorizează folosirea în continuare a limbii în care a fost întocmită, în acest caz partea care a solicitat autorizarea trebuie să asigure interpretarea sau traducerea în limbile engleză sau franceză a observaţiilor orale sau scrise, şi să-şi asume şi cheltuielile ce rezultă din aceasta.
ContSters98245, utilizator
Ok.. am inteles dar actele care le folosesc ca probe atasate la plangere trebuiesc traduse?