Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... deschidere afacere Paintball
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

deschidere afacere Paintball

buna ziua. Doresc sa imi deschid o afacere Paintball, nu detin teren pentru a desfasura jocul.
exista cumva fonduri europene pentru asa ceva ?

stima,
Primul pas ar fi sa "detineti" terenul sau dreptul de utilizare asupra acestuia. Apoi va puteti gandi la fondurile europene.
Eu detin terenul(dreptul de a-l folosi). Intrebarea ramane pentru ca nu a primit raspuns: exista fonduri europene pentru o asememenea afacere?
As dori sa imi spuneti daca societatea a fost infiintata sau urmeaza sa o infiintati.
Care ar fi codul CAEN pentru care optati?

In alta ordine de idei fonduri europene nu se acorda pentru aceste activitati, dar exista un program national finantat de Guvernul Romaniei, unde exista eligibilitate pentru codurile CAEN: 9311/9312/9313.Ramane de vazut daca investitia pe care doriti sa o faceti este eligibila

Imi imaginez ca ar putea fi 9312 - cluburi sportive si 7721 - inchiriere de echipamante sportive.
In acest caz cum as putea sa aflu mai multe detalii si ce sanse reale am sa obtin finantare?
Detalii de eligibilitate gasiti pe site-ul:
[ link extern ] /
"Programul de dezvoltare si modernizare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata"
dar si la OTIMMC de care apartine judetul in care va aflati.
Deocamdata nu este anuntat bugetul programului pentru 2012.