avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... deschidere afacere Paintball
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

deschidere afacere Paintball

buna ziua. Doresc sa imi deschid o afacere Paintball, nu detin teren pentru a desfasura jocul.
exista cumva fonduri europene pentru asa ceva ?

stima,
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 14:43, 11 Ianuarie 2012
Primul pas ar fi sa "detineti" terenul sau dreptul de utilizare asupra acestuia. Apoi va puteti gandi la fondurile europene.
Eu detin terenul(dreptul de a-l folosi). Intrebarea ramane pentru ca nu a primit raspuns: exista fonduri europene pentru o asememenea afacere?
As dori sa imi spuneti daca societatea a fost infiintata sau urmeaza sa o infiintati.
Care ar fi codul CAEN pentru care optati?

In alta ordine de idei fonduri europene nu se acorda pentru aceste activitati, dar exista un program national finantat de Guvernul Romaniei, unde exista eligibilitate pentru codurile CAEN: 9311/9312/9313.Ramane de vazut daca investitia pe care doriti sa o faceti este eligibila


Imi imaginez ca ar putea fi 9312 - cluburi sportive si 7721 - inchiriere de echipamante sportive.
In acest caz cum as putea sa aflu mai multe detalii si ce sanse reale am sa obtin finantare?
Detalii de eligibilitate gasiti pe site-ul:
[ link extern ] /
"Programul de dezvoltare si modernizare a activitatilor de comercializare a produselor si serviciilor de piata"
dar si la OTIMMC de care apartine judetul in care va aflati.
Deocamdata nu este anuntat bugetul programului pentru 2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare asociatie sportiva Yogybear Yogybear Buna ziua, Desfasor o activitate in domeniul serviciilor de antrenorat sportiv, lucrez pe un SRL platitor de TVA pe care l-am mostenit asa, desi n-ar trebui ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie sportiva eventual non profit nobrand nobrand Buna ziua, sunt interesat sa administerez o baza sportiva mica eventual mijlocie .Vreau sa stiu care forma juridica ar fi cea mai avantajoasa si corecta, ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru firme MIRELA35 MIRELA35 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Sunt fonduri europene pentru firme care desfasoara activitati de paza si protectie cod CAEN 8010 ... (vezi toată discuția)