Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa de drumuri (rovinieta)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa de drumuri (rovinieta)

Buna ziua!
Care este domeniul de aplicare a rovinietei?
Mai exact, pentru zonele din jurul bucurestiului( Pantelimon, Berceni, Cernica, Baneasa etc. )imi trebuie rovineta?
Stiam ca atunci cand trec linia de centura imi trebuie rovinieta.
Rovinieta este obligatorie pe drumurile nationale,europene si autostrazi doar cele aflate in afara localitatilor,indiferent daca acestea trec prin localitati fiind obligatorii doar in afara lor.
Eu sunt din otopeni si la iesire pe dn1 spre ploiesit chiar pe unde se intra la aeroport dupa dn1 sunt camere. Stie cineva e obligatoriu sa am rovineta si in otopeni ? Stiu ca e dn1 dar totusi e in oras. Plus ca am vazut arr si la iesire dupa pod cu camera pe rovineta.