Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general difenta dintre un pfa si un sprl(societate ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

difenta dintre un pfa si un sprl(societate profesionala cu raspundere limitata)

Dn punct de vedere al declaratiilor si a contabilitatii care este diferenta intre un PFA si un SPRL?
La un PFA contabilitatea se tine in partida simpla, adica toate documentele contabile(chitantele care reprezinta plati sau incasari precum si extrasele de la banca) se trec intr-un registru de incasari si plati.
Daca lucrati cu persoane fizice trebuie sa va cumparati casa de marcat, casa de marcat va trebuie si la SRL in cazul in care lucrati cu persoane fizice.
Veti plati catre bugetul de stat impozitul pe venit de 16% si catre Casa de Sanatate o cota de 5,5% din venituri.
Veti depune o singura declaratie de venit pana la data de 15 mai 2011.
Veti avea nevoie de un registru inventar pentru obiecte de inventar si mijloace fixe si un registru unic de control.
Taxa de infiintare 200 lei.

La un SRL veti avea nevoie de un contabil pe care trebuie sa-l platiti lunar deoarece contabilitatea se tine in partida dubla.
Se vor intocmi:
balanta, bilant, declaratia 100 la trei luni sau lunar daca societatea are salariati, decont de TVA pentru inceput trimestrial (daca sunteti platitor de TVA) , declaratia 101"Impozit pe profit" fise fiscale pentru salariati, declaratie 394 intre platitorii de TVA semestrial,
Registre contabile:
registru jurnal, registru inventar, registru de evidenta fiscala(75 lei), registru unic de control, registru pentru asociat(i), etc.
Taxele de infiintare la Registru Comertului se ridica la suma de cel putin 700 lei.
Taxe de inchidere sau suspendare societate.
+ controalele.

Pentru o activitate mica este de preferabil sa va infiintati un PFA.

Mult noroc!
SPRL plateste impozit pe venit si tine contabilitate in partida simpla. Nu cred ca sunt diferente intre declaratiile celor 2 entitati.

Functionati in baza OUG 86/2006 modificata prin:
- Legea nr. 254/2007 publicată în M.OF nr. 507 din 30/07/2007;
- Rectificarea publicată în M.OF nr. 628 din 13/09/2007;
- Legea nr. 85/2010 publicată în M.OF nr. 327 din 18/05/2010.

Recomand colaborarea cu un contabil sau firma de contabilitate celor care tin contabilitate in partida simpla, deoarece evidenta nu este totusi atat de simpla, iar controale exista.
De asemenea, se depun mai multe declaratii (nu doar 200 pe 15 mai anul urmator), in functie de specificul activitatii.
JolieCont, Contabil