Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionar public si contencios ad-tiv
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionar public si contencios ad-tiv

Am si eu o nelamurire: potrivit art. 106 din l.188/1999 (statutul functionarilor publici) In cazul in care raportul de serviciu a incetat din motive pe care functionarul public le considera netemeinice sau nelegale, acesta POATE cere instantei de contencios administrativ anularea actului administrativ prin care s-a constatat sau s-a dispus incetarea raportului de serviciu, in conditiile si termenele prevazute de Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile ulterioare, precum si plata de catre autoritatea sau institutia publica emitenta a actului administrativ a unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si recalculate, si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat functionarul public.
In conditiile in care functionarul public se afla in interiorul sistemului ad-tiv, mai este obligatorie procedura prealabila inainte de sesizarea instantei de contencios?
ti-ai raspuns singura : "in conditiile si termenele prevazute de Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile ulterioare"