Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru vanzarea-cumpararea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru vanzarea-cumpararea unei garsoniere.

Urmeaza sa cumpar o garsoniera a caror proprietari(sot si sotie) sunt plecati din tara si pentru intocmirea actelor de vanzare cumparare va veni in tara doar unul din proprietari, celalalt neputand fi prezent.
Va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesare pentru efectuarea in bune conditii si intr-un timp cat mai scurt a acestei tranzactii.
Va multumesc!
Viviana
Buna seara !
Trebuie ca imobilul sa aibe cadastru si intabulare facute , trebuie sa aibe platite la zi taxele si impozitele si utilitatile , trebuie sa existe o imputernicire a celuilalt sot ptr. instrainarea imobilului .
in primul rand carte funciara, apoi certificat fiscal de la primarie si in general totul sa fie achitat la zi . daca garsoniera este pe numele celor 2 soti, ambii trebuie sa fie prezenti la incheierea contractului, sau cel care lipseste sa fie reprezentat de cineva cu o procura (in limba romana-atentie!)