Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale acte necesare deschidere discoteca si bar la punct de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

acte necesare deschidere discoteca si bar la punct de lucru

am o societate si in urma adaugarii unor coduri CAEN vreau sa deschid o discoteca cu bar la un punct de lucru. Care sunt autorizatiile necesare? Aviz de la SANEPID? Altele?
O completare:

Foarte importante pentru discoteca, bar (dar si pentru alte locatii in care se difuzeaza muzica, sau programe radio-tv) sunt licentele de difuzare a muzicii, care se obtin de la 3 institutii:
- UCMR - ADA ( [ link extern ] / );
- UPFR ( [ link extern ] / );
- CREDIDAM ( [ link extern ] / )

De asemenea, importante sunt si demersurile de amplasare a reclamei pentru discoteca, pentru care veti face, mai intai, demersuri pentru obtinerea Certificatului de Urbanism si ulterior, dosarul pentru obtinerea Autorizatiei de Constructie.

In ce-i priveste pe cei de la DSV, probabil ca au o atitudine mai flexibila, deoarece ati declarat doar activitatea de bar. Daca va veti decide sa serviti si produse alimentare, situatia se va schimba si va trebuie sa puneti la punct proceduri, fluxuri si documentatii specifice.
Primoris SRL, Consilier juridic