Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatii functionare si alte taxe
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatii functionare si alte taxe

Vreau sa imi deschid un bar si nu am inteles cate taxe trebuie sa platesc. In primul rand pentru autorizatia ade functionare, apoi pentru muzica?Daca vreau sa organizez si concerte in bar platesc pentru fiecare eveniment in parte?Taxele pentru muzica unde anume se platesc?Mai sunt si alte taxe pe care trebuie sa le platesc inafara de cele doua? Si pentru a putea organiza evenimente ( concerte) ce cod CAEN trebuie sa imi aleg, si unde sa il caut?
Nu va voi raspunde la toate intrebarile, dar pot sa va spun ca foarte importante pentru orice locatii in care se difuzeaza muzica, sau programe radio-tv sunt licentele de difuzare a muzicii, care se obtin de la 3 institutii:
- UCMR - ADA ( [ link extern ] / );
- UPFR ( [ link extern ] / );
- CREDIDAM ( [ link extern ] / )

Gasiti informatii suficiente pe fiecare dintre site-uri.
cod CAEN 5630 - Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
cod CAEN 9329 - Alte activitati recreative si distractive n.c.a.
cod CAEN 9002 - Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole)