Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Norme metodologice la Legea nr. 230 din 2007
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Norme metodologice la Legea nr. 230 din 2007

Au fost sau nu publicate in Monitorul Oficial al Romaniei Normele Metodologice ale Legii nr.230 din 2007? Peste tot se afirma ca au fost aprobate prin 19 decembrie 2007, dar nu se specifica numarul hotararii de guvern, cu atat mai putin a monitorului oficial....
Da, s-au aprobat in sedinta de Guvern din 19.12.2007. Chiar acest site a publicat stirea pe data de 21.12.2007. Urmeaza publicarea in Mon. Oficial. Sunt convins ca Avocatnet ne va pune la dispozitie evenimentul!
Sunt si eu interesat de Norme si, pâna astazi, nu au aparut. Am urmarit toate aparitiile MO. Oricum, precedentele Norme au fost publicate in MO la circa o luna dupa HG asa ca nu e de mirare ca intârzie si acum.
Pe 18 ianuarie in Monitorul Oficial, Partea I nr. 43 din 18/01/2008, a fost publicata HG 1588 = Hotărâre pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
Le poti citi la [ link extern ]
Mihai17, utilizator
d.r.p.b ca si persoana juridica are spatii in propietate la parterul blocurilor de locuinte ,asociati de proprietari solicita plata cheltuielilor de intrtinere doar pe baza unei adrese scrise ,consider ca este necesar sa intocmeasca factura si sa anexese copii ale facturilor de utilitati tinind cont ca se deconteaza intre doua persoane juridice, sunt asociatii care sunt de acord sialtele care nuvor fara temei ,ce trebuie sa le arguentez?r
HG 1588 la art.46(3) - Cota parte indiviza se calculeaza ca raport intre supraf. utila a apartamentului si suma tuturor spatiilor utile; Intrebare: Suprafata utila este suprafata totala a apartamentului, inclusiv suprafata balconului?