Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Conciliere inainte de deschidere insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Conciliere inainte de deschidere insolventa?

Am un debit recunoscut expres de debitor. Am formulat cerere pe OUG 119/2007.
S-a respins, zic eu nejustificat. Nu am mai facut nici o conciliere, considerand ca somatia din instanta e suficienta.
Am introdus cerere pe Lg. 85/2006 pentru deschiderea procedurii insolventei.
Voi ce ziceti, mai trebuie conciliere inainte de chemarea in insolventa?
Bună ziua,

Nu este necesară concilierea. Dar ca să fie admisă cererea dumneavoastră, creanța trebuie să fie certa, lichida și exigibila plus sa fie mai mare de 45000 lei.

Succes.
Da este peste 45.000 lei.
Eu zic ca este certa, lichida si exigibila. facturile nu sunt semnate, dar am recunsoastere expresa de sold, semnata si stampilata de ei cu borderoul de facturi (a caror plata o cer), atasat si deasemenea semnat si stampilat de ei. Mai frumos de atat ce trebuie?