Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sesizare - pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sesizare - pensie de invaliditate

Unde as putea sà reclam o persoanà care are pensie de boalà(invaliditate),desi e perfact sànàtoasà si lucreazà in stràinàtate? Và multumesc mult!
La Casa Judeteana de Pensii sau la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale.
Sesizarea se trimite Serviciul Audit din cadrul Casei Nationale de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale. O echipa din cadrul CNPAS verifica situatia si sesizeaza comisiile de avizare si control al dosarelor medicale pentru pensie de invaliditate din cadrul INMERCM.

Comisia de control cheama beneficiarul de pensie de invaliditate la reexaminare. Concluzia la care ajunge aceasta comisie este definitiva, obligatorie pentru comisiile teritoriale de expertiza si nu poate fi contestata (art. 7 din HG nr. 1.229/2005 pentru aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a INMERCM).
Link util (gasiti o adresa de e-mail pentru sesizari):
[ link extern ] /
Multumesc mult de tot!