Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

in urma decesului tatalui, ramane mama si copilul, cu ce cota fiecare?
Intrebarea nu este pusa corect,deorece nu ati indicat daca bunul este dobandit de tatal decedat cu sotia supravietuitoare in timpul casatoriei sau bunul provine din mostenirea pe care defunctul a primit-o de la cineva .Cotele sunt diferite deci -ptr bun comun mama are cota ei de 1/2 dobandita in timpul casatoriei la care se adauga 1/4 din 1/2 deci in total 5/8.Copilul va ramane cu cota de 3/8.
Daca bunul a fost proprietatea exclusiva a defunctului atunci cotele sunt altele 1/4 mama si 3/4 copilul.
Daca bunul/urile au fost dobandite de cei doi soti in timpul casatoriei, mama va avea cota de 1/ 2 plus 1/4 din cealalta jumatate a defunctului sot, iar copilul restul de 1/4.
Daca bunul/urile sunt proprii sotului decedat, mama va avea 1/4 si copilul restul de 3/4.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Si daca nu erau casatoriti, mama nu vine la mostenire, culege doar copilul.