avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mandat administrator, radiere punct de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mandat administrator, radiere punct de lucru/deschidere punct de lucru nou, prelungire sediu social

Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati!!

Sunt angajata la o societate comerciala, am descoperit in dosarele de "corporate" ale firmei diverse probleme si am fost "investita" cu obligatia rezolvarii lor:

1/ A expirat mandatul adiministratorului
2/ A expirat sediul social (contractul de imprumut de folosinta incheiat intre adimnistratorul societatii ca pers fizica si societate)
3/ a expirat punctul de lucru (care ulterior trebuie radiat si deschis un alt punct de lucru nou)
4/ Inregistrare punct de lucru nou

Va rog sa imi spuneti care sunt actele care trebuie depuse la registrul comertului, care dintre acestea trebuie sa fie semnate de un avocat/jurist, care sunt termenele de depunere si care ar fi amenzile pe care trebuie sa le plateasca firma pentru neregulile de mai sus.

Mentionez ca nu am calitatea de jurist/avocat si ca trebuie sa ma ocup de ambele firme ale sefului meu (la una este asociat unic iar la cealalta este asociat cu tatal sau).

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!!

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 00:21, 19 Octombrie 2010
certificat fiscal de la primarie ca spatiul are impzitele platite.


Nu există aşa ceva. Este irelevantă situaţia obligaţiilor de plată la bugetul de stat.
Se confundă ori cu adeverinţa de rol, ori cu certificatul de sediu.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu social just.rain just.rain Daca o firma isi muta sediul social dintr-un birou in altul, dar la aceeasi adresa (in aceeasi cladire), trebuie facute formalitati suplimentare (hot aga), sau ... (vezi toată discuția)
Expirare mandat administrator si expirare sediu social DANI70 DANI70 Va rog cine poate sa ma ajute si pe mine si sa imi spuna ce acte trebuie sa fac, mentionez ca mi-a expirat mandatul de administrator si sediu social al firmei. ... (vezi toată discuția)
Prelungire sediu social si mandat adm just.rain just.rain Buna ziua Ma confrunt cu urmatoarea situatie: atat sediul social cat si mandatul administratorului la un srl au expirat in urma cu un an. Intrebarea ar fi ... (vezi toată discuția)