avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari este obligata sa emita si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari este obligata sa emita si factura?

Am o intrebare...daca in bloc sau la curte cu mai multe apartamente, isi are sediul si o societate comerciala, asociatia de proprietari(asociatia fiind inregistrata la finante ) poate emite si factura (pe langa chitanta cu cheltuieli) la cererea firmei?
.....sau sub o alta reformulare....societatea poate inregistra in contabilitate cheltuielile cu intretinerea
ce-i revin si fara factura? sau este de ajuns doar chitanta de cheltuieli...va multumesc
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 10:33, 8 Octombrie 2009
Asociatia nu factureaza, iar pentru societate sunt de ajuns chitantele.
Asociatiile de proprietari nu pot emite facturi, in acesta situatie chitantele sunt suficiente.
In ce temei nu poate emite factura asociatia de proprietari?Multumesc anticipat.
Din cate stiu se pot emite facturi de catre Asociatia de Proprietari fara nicio problema.
In legatura cu ce sa emita factura?

Alte discuții în legătură

Facturi externe serena82 serena82 Buna ziua, Se pot primi mai intai avansuri pentru anumite servicii prestate catre o firma din UE si apoi sa se emita factura? (vezi toată discuția)
Obligatii operatori cablu tv - periodicitate facturare ionutdediu ionutdediu Buna ziua, Operatorii cablu TV au obligatia de a trimite lunar factura clientilor? Ce prevedere legala reglementeaza aceste aspecte: - periodicitatea ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitare georgealex georgealex Am o intrebare: am o soc care achizitioneaza \"produse\" din hartie gen prosoape, hartie igienica. Aceasta societate incheie la randul ei contracte cu alte soc ... (vezi toată discuția)