Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 255/2007
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 255/2007

Mama mea primeste o pensie de urmas de 25 lei, mai primeste o pensie de veteran de razboi de 50 lei, mai poate beneficia de ajutorul de 113 lei conform legii 255/2007?
Multumesc!
L. nr.255/19-07-2007
LEGE pentru modificarea Legii nr. 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru soțul supraviețuitor
Ajutorul lunar se acordă soţului supravieţuitor care, la
data solicitării, îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este pensionar din sistemul public de pensii şi are cel puţin
vârsta standard de pensionare, prevăzută în anexa nr. 3 la Legea
nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de
asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare;
b) nu beneficiază de pensie din alte sisteme neintegrate
sistemului public;
c) nu s-a recăsătorit după decesul soţului;
d) durata căsătoriei cu soţul care a decedat a fost de cel puţin
10 ani;
e) nu se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1)
din Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare;
f) are domiciliul pe teritoriul României.
(3) Ajutorul lunar se acordă în situaţia în care cuantumurile
drepturilor de pensie realizate la data solicitării de către beneficiari
sunt mai mici de:
a) 364 lei, în situaţia soţului supravieţuitor care beneficiază
de pensie stabilită în baza prevederilor Legii nr. 19/2000, cu
modificările şi completările ulterioare, sau stabilită în fostul sistem
al asigurărilor sociale de stat, precum şi în situaţia soţului
supravieţuitor care beneficiază atât de pensie stabilită în fostul
sistem al asigurărilor sociale de stat, cât şi în fostul sistem al
asigurărilor sociale pentru agricultori;
b) 140 lei, în situaţia soţului supravieţuitor care beneficiază
numai de pensie stabilită în fostul sistem al asigurărilor sociale
pentru agricultori.
(4) Cuantumul ajutorului lunar prevăzut la alin. (3) este de:
a) 90 lei lunar, pentru soţul supravieţuitor care se regăseşte în
situaţiile prevăzute la alin. (3) lit. a);
b) 35 lei lunar, pentru soţul supravieţuitor care se regăseşte în
situaţia prevăzută la alin. (3) lit. b).
(5) În situaţia în care durata căsătoriei cu soţul care a decedat
a fost mai mică de 10 ani, dar de cel puţin 5 ani, cuantumul
ajutorului lunar prevăzut la alin. (4) se diminuează proporţional.”
in ce fel prime pensia de veteran de razboi, la deces tatal dvs. era pensionar si beneficia de aceasta pensie?
Tatal meu care a decedat avea pensie de veteran de razboi .
nu am gasit in lege sa scrie ceva...legat de pers de care a mostenit pensia de veteran....sau poate nu am citit eu toate legile care modif? :"> nu au fost indeajunse art alea ?