avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice proces-verbal deschidere oferte licitatie fara ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

proces-verbal deschidere oferte licitatie fara intocmirea anexei cu documentele de calificare

Buna ziua, tuturor!

Azi am primit procesul verbal de la sedinta de deschidere a ofertelor la o licitatie publica- cerere de oferta. La procedura au participat 4 ofertanti, insa numai unul a fost prezent. In p-v se specifica faptul ca, citez: "ofertantii, in unanimitate, propun sa se deschida numai oferta financiara, fara a se consulta documentele de calificare"

Prin urmare, comisia a procedat numai la deschiderea ofertelor financiare.
In OUG 34 nu am gasit nimic concret,referitor la obligativitatea deschiderii doc. de calificare.
La art.129 din OUG 34 se specifica faptul ca AC are obligativitatea deschiderii ofertelor la data, ora si locul indicate in anuntul de participare.
Este sau nu obligatorie deschiderea Documentelor de calificare in sedinta de deschidere?
Nu incalca astfel AC principiul transparentei prev. la Art.2, alin (2), lit.d?:rtfm:
Cel mai recent răspuns: vlad nicolae , moderator 15:52, 29 Decembrie 2010
stiu in mod sigur despre faptul ca exista si o decizie CNSC in aceasta speta. Daca o sa o gasesc (sunt f. multe in 2010) o sa postez numarul acesteia aici.
chiar te rugam artgon daca gasesti o decizie a CNSC-ului sa o postezi aici:)
multumim anticipat
asta e decizia: Nr. 4839/395C7/4774 Data: 16.09.2010.
s-a anulat procedura deoarece contestatarul a demonstrat ca a avut garantia introdusa in plic iar autoritatea nu deschis plicul cu oferta.
completare - imi pare rau ca nu posteaza si motivarea. eu am vazut-o si facea referire exact la articolele mentionate de mine.
[Si noi consideram ca a fost un abuz, asa ca am facut contestatie.
Multumesc!]

Va adresez rugamintea sa ne tineti la curent cu aceasta situatiei, Decizia CNSC etc. .

Ruxandra

Alte discuții în legătură

Documente de calificare incomplete dddimitriu dddimitriu In urma cererii de oferta publicate pe SEAP, am participat la o licitatie a carui [b]castigator [/b](un SRL) are, conform procesului-verbal, [b]documentele de ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice-fisa de date. albertoconstruct albertoconstruct Buna ziua,am participat de curand la o cerere de oferta pentru achizitie lucrari de constructii,in fisa de date pusa la dispozitie pe seap,erea trecut ca si ... (vezi toată discuția)
Certificat de participare la licitatie Jurist TM Jurist TM Azi am participat la o licitatie pt. servicii, am avut toate doc. ok, insa, la final, AC ne-a atras atentia ca nu am depus CERTIFICATUL DE PARTICIPARE LA ... (vezi toată discuția)