Forum Discuţii juridice Achiziţii publice proces-verbal deschidere oferte licitatie fara ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

proces-verbal deschidere oferte licitatie fara intocmirea anexei cu documentele de calificare

Buna ziua, tuturor!

Azi am primit procesul verbal de la sedinta de deschidere a ofertelor la o licitatie publica- cerere de oferta. La procedura au participat 4 ofertanti, insa numai unul a fost prezent. In p-v se specifica faptul ca, citez: "ofertantii, in unanimitate, propun sa se deschida numai oferta financiara, fara a se consulta documentele de calificare"

Prin urmare, comisia a procedat numai la deschiderea ofertelor financiare.
In OUG 34 nu am gasit nimic concret,referitor la obligativitatea deschiderii doc. de calificare.
La art.129 din OUG 34 se specifica faptul ca AC are obligativitatea deschiderii ofertelor la data, ora si locul indicate in anuntul de participare.
Este sau nu obligatorie deschiderea Documentelor de calificare in sedinta de deschidere?
Nu incalca astfel AC principiul transparentei prev. la Art.2, alin (2), lit.d?:rtfm:
stiu in mod sigur despre faptul ca exista si o decizie CNSC in aceasta speta. Daca o sa o gasesc (sunt f. multe in 2010) o sa postez numarul acesteia aici.
chiar te rugam artgon daca gasesti o decizie a CNSC-ului sa o postezi aici:)
multumim anticipat
asta e decizia: Nr. 4839/395C7/4774 Data: 16.09.2010.
s-a anulat procedura deoarece contestatarul a demonstrat ca a avut garantia introdusa in plic iar autoritatea nu deschis plicul cu oferta.
completare - imi pare rau ca nu posteaza si motivarea. eu am vazut-o si facea referire exact la articolele mentionate de mine.
[Si noi consideram ca a fost un abuz, asa ca am facut contestatie.
Multumesc!]

Va adresez rugamintea sa ne tineti la curent cu aceasta situatiei, Decizia CNSC etc. .

Ruxandra