Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Declaratii_casa de asig a avocatilor... cum e corect??
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Declaratii_casa de asig a avocatilor... cum e corect??

de exemplu un avocat stagiar are in contractul de colaborare stabilit un unorariu de 1000 lei.
- IIn declaratiile lunare la CAA va declara venitul de 1000 lei sau
- in functie de cheltuielile sale declara venitul net ( de ex. el a incasat 1000 lei dar si-a cumparat o roba cu 200 de lei) - deci declaratia CAA va fi pe suma de 800 de lei.

Cum e corect??

sumele sunt cu titlu de exemplu
la casa de asigurari a avocatilor se declara venitul brut si la acesta se plateste 10%, dar nu mai putin de 230 lei- dar de ce nu intrebati direct la casa de la baroul d-voastra ?
avocat Cristina Popescu
dar nu mai putin de 230 lei

...pentru stagiari este 80 ron
actoru_vlad a scris:

de exemplu un avocat stagiar are in contractul de colaborare stabilit un unorariu de 1000 lei.
- IIn declaratiile lunare la CAA va declara venitul de 1000 lei sau
- in functie de cheltuielile sale declara venitul net ( de ex. el a incasat 1000 lei dar si-a cumparat o roba cu 200 de lei) - deci declaratia CAA va fi pe suma de 800 de lei.

Cum e corect??

sumele sunt cu titlu de exemplu

Se declara venitul brut, deci in speta dvs. se declara 1000 RON.