Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Art.16, alin. 3 din Constitutie privind egalitatea de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Art.16, alin. 3 din Constitutie privind egalitatea de sanse in ocuparea functiilor de catre femei si barbati

exista un regulament privind activitatea profesionala a militarilor in care se specifica ca se tine cont de proportionalitatea dintre barbati si femei in cadrul companiei cand se stabilesc gradatii.vreau sa stiu daca se incalca articolul din constitutie ?atunci cand s-au stabilit gradatii fetele chiar daca au avut medii mari nu au fost puse gradate deoarece s-a tinut cont de proportionalitate.
Este vorba despre Statutul cadrelor militare,astfel cum este acesta prevazut in Legea nr.80/1995.

Art.7
"Indatoririle drepturile si libertatile cadrelor militare sunt cele stabilite de Constitutia Romaniei,legile tarii si de prezentul statut.
Profesia de ofiter,maistru militar sau subofiter in activitate incumba indatoriri suplimentare,precum si interzicerea ori restrangerea unor drepturi si libertati,potrivit legii"