Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedii medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedii medicale

buna ziua. Imi puteti spune ce risca un salariat care este verificat acasa si desi figureaza in medical, nu se afla la domiciliu (asa cum a scris in declaratie)? Amenda, doar neplata medicalului?
2. Daca salariatul are niste zile de medical si vine mai devreme la munca eu (angajator) ce trebuie sa fac? Sau trebuie sa i se modifice de catre medic certificatul cu mai putine zile?
Vioreld, utilizator
Vioreld a scris:

buna ziua. Imi puteti spune ce risca un salariat care este verificat acasa si desi figureaza in medical, nu se afla la domiciliu (asa cum a scris in declaratie)? Amenda, doar neplata medicalului?
2. Daca salariatul are niste zile de medical si vine mai devreme la munca eu (angajator) ce trebuie sa fac? Sau trebuie sa i se modifice de catre medic certificatul cu mai putine zile?

Conform modificarilor survenite la OUG 158 /2005 salariatul risca neplata cm cf,
art 51 alin 3 ind 3
(3 ind 3) Nerespectarea prevederilor art. 3 ind 1 lit. c) atrage neplata indemnizaţiei de asigurări sociale de sănătate începând cu data de la care s-a constatat aceasta.
Daca se constata o nerespectare a dispozitiilor OUG 158 / 2005 se poate sesiza comisia de disciplină din cadrul colegiului medicilor de la nivelul fiecărui judeţ, respectiv din cadrul Colegiului Medicilor Bucureşti sau, după caz, din cadrul Colegiului Medicilor Dentişti din România, pe domeniul de competenţă, precum şi unităţile cu care medicii se află în relaţii contractuale, pentru luarea măsurilor legale ce se impun si asta poate atrage sanctiuni pentru medic.

Concediul medical poate fi intrerupt conform dispozitiilor pct 16 din OMS 430 /2010 privind modificarea normelor de aplicare a 158 /2005 :
În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor."

orca, utilizator
Ordin 470/2010

(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor."