avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 324 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedii medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedii medicale

buna ziua. Imi puteti spune ce risca un salariat care este verificat acasa si desi figureaza in medical, nu se afla la domiciliu (asa cum a scris in declaratie)? Amenda, doar neplata medicalului?
2. Daca salariatul are niste zile de medical si vine mai devreme la munca eu (angajator) ce trebuie sa fac? Sau trebuie sa i se modifice de catre medic certificatul cu mai putine zile?
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2010
Vioreld, utilizator
Cel mai recent răspuns: titiana , utilizator 12:23, 21 Octombrie 2010
Vioreld a scris:

buna ziua. Imi puteti spune ce risca un salariat care este verificat acasa si desi figureaza in medical, nu se afla la domiciliu (asa cum a scris in declaratie)? Amenda, doar neplata medicalului?
2. Daca salariatul are niste zile de medical si vine mai devreme la munca eu (angajator) ce trebuie sa fac? Sau trebuie sa i se modifice de catre medic certificatul cu mai putine zile?

Conform modificarilor survenite la OUG 158 /2005 salariatul risca neplata cm cf,
art 51 alin 3 ind 3
(3 ind 3) Nerespectarea prevederilor art. 3 ind 1 lit. c) atrage neplata indemnizaţiei de asigurări sociale de sănătate începând cu data de la care s-a constatat aceasta.
Daca se constata o nerespectare a dispozitiilor OUG 158 / 2005 se poate sesiza comisia de disciplină din cadrul colegiului medicilor de la nivelul fiecărui judeţ, respectiv din cadrul Colegiului Medicilor Bucureşti sau, după caz, din cadrul Colegiului Medicilor Dentişti din România, pe domeniul de competenţă, precum şi unităţile cu care medicii se află în relaţii contractuale, pentru luarea măsurilor legale ce se impun si asta poate atrage sanctiuni pentru medic.

Concediul medical poate fi intrerupt conform dispozitiilor pct 16 din OMS 430 /2010 privind modificarea normelor de aplicare a 158 /2005 :
În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor."



Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2010
orca, utilizator
Ordin 470/2010

(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii medicale anulate stromelectro stromelectro De la Casa de Sanatate mi s-a respins cererea de recuperare pe motivul ca unul din salariati depaseste 90 de zile calendaristice. Mergand pe fir am constatat ... (vezi toată discuția)
Intrerupere concediu medical suciugeorgeta suciugeorgeta Buna ziua ...in cazul in care un salariat are medical din 01.05.2015 pana in 22.05.2015 si doreste sa se intoarca la serviciu in data de20.05.2015(mai devreme ... (vezi toată discuția)
Revenire din concediu medical mai devreme matei11 matei11 Buna ziua O salariata a avut 3 zile de concediu medical, dar dupa o zi a venit la lucru. Cum o pontez eu acum: dupa concediu medical sau ca venit mai repede ... (vezi toată discuția)