Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mandat irevocabil si netransmisibil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mandat irevocabil si netransmisibil?

Am in fata o procura de vanzare in care "x"-proprietari imputernic pe "y" sa vanda oricui si la pretul cel mai avantajos, inclusiv siesi, imobilul proprietatea lui x.
Noi "x" mentionam ca am primit pretul integral al vanzarii, in baza antecontractului...cat si in baza declaratiei..., si in aceste conditii consideram prezentul mandat irevocabil si netransmisibil.
E posibil ca "y" sa poata vinde oricui fara ca "x" sa aiba vreo pretentie?
milika a scris:

pai cum asa?
ca mandatarul nu-i vanzator..e mandatar.
daca eu dau mandat si consimt si incasez zece mii, iar tu mandatar incasezi osuta de mii, tu ca mandatar cu ce titlu incasezi diferenta/
care-i temeiul?

AOLEU!
Daca in procura se specifica faptul ca mandantul si-a incasat banii in baza acelui antecontract , stimabile Milika , baza legala de incasare a diferentei de pret este acel antecontract pe care poate sa-l cesionezeeeeeeeeeeeeee!!!
Pune mana pe un tratat de drept si citeste contractele....!!!

Iar a propos de notarii care chipurile ar refuza sa autentifice astfel de procuri - o fac din simplul fapt ca habar nu au dreptul civil - contracte civile!!!De aceea!
Exact ca si notarii care intra la inchisoare din prostie! B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Chiar daca a facut aceasta procura lui 'y", "x" poate vinde imobilul?
mentionez ca antecontractul si declaratia nu au fost inscrise in cartea funciara.
Poate sa vanda dar este caz penal de fals , uz de fals si inselaciune!
B-)B-)B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

milika a scris:

pai cum asa?
ca mandatarul nu-i vanzator..e mandatar.
daca eu dau mandat si consimt si incasez zece mii, iar tu mandatar incasezi osuta de mii, tu ca mandatar cu ce titlu incasezi diferenta/
care-i temeiul?

AOLEU!
Daca in procura se specifica faptul ca mandantul si-a incasat banii in baza acelui antecontract , stimabile Milika , baza legala de incasare a diferentei de pret este acel antecontract pe care poate sa-l cesionezeeeeeeeeeeeeee!!!
Pune mana pe un tratat de drept si citeste contractele....!!!

Iar a propos de notarii care chipurile ar refuza sa autentifice astfel de procuri - o fac din simplul fapt ca habar nu au dreptul civil - contracte civile!!!De aceea!
Exact ca si notarii care intra la inchisoare din prostie! B-)

citesc..azi nu am avut timp..:D
dar nu raspunzi la intrebarea cu ce titlu incasezi diferenta de pret?
Suna-ma si iti explic ! Sau vrei sa reiau!????
Ok...te scutesc sa dai banii pe telefoane - stimabile MILIKA , in momentul in care respectivii au semnat acel antecontract de vanzare -cumparare si au dat si acea procura prin care declarau ca il imputernicesc pe promitentul cumparator(mandatar) sa vanda oricui doreste ,inclusiv siesi , ei declarand ca au incasat intreg pretul vanzarii , atunci acel antecontract reprezinta titlul in baza caruia promitentul-cumparator poate cesiona direct , cu profit oricui doreste , fara a mai fi nevoit sa faca intai o vanzare pe numele sau si apoi sa vanda mai departe! Este un mod uzual de a face vanzari de imobile si daca vrei sa vezi cu proprii ochi te invit la mine la birou si iti arat eu cateva zeci de astfel de vanzari prin cesionare de antecontract!B-)
PERFECT LEGAL!
:D