Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... periada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

periada de preaviz

Am si eu o intrebare: sunt oblogat sa stau program normal la munca in timpul preavizului? Am auzit ca se poate sta si 4 ore din cele 8 pe care le aveam ca program. Va rog ajutati-ma cu un raspuns
Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional (2007-2010) prevede posibilitatea ca salariatul să absenteze 4 ore de la lucru pentru a-şi căuta un nou loc de muncă:

"Articolul 74
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.

(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator."

Acest caz este aplicabil numai dacă e vorba de un preaviz la concediere (diferit de cel la demisie).
Deci daca imi dau demisia, in perioada de preaviz sunt obligat sa stau tot programul normal, nu??
Da.