avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistarari contabile in domeniul de prestari ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistarari contabile in domeniul de prestari servicii in constructii

o firma se ocupa cu pompare de beton. cumpara betonul, face pompare si factureaza impreuna servici +beton(nu lucreaza cu adaos). ce cont folosesc pt inregistrarea betonul cumparat?
multumesc
Cel mai recent răspuns: aniko85 , utilizator 20:35, 24 Octombrie 2010
371 la cumparare si 707 la vanzare.
eu am pus direct pe cheltuiala adica 607, 707 si pretsari de servicii(pompare beton )la 704
asa nu e corect?
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2010
aniko85, utilizator
Betonul este o marfa pe care dvs o cumparati cu scopul de a o vinde.Nu este corect sa folositi direct ct 607,vedeti functiunea acestui cont si sigur va veti lamuri. Monografia contabila este urmatoarea:
- aprovizionare beton : %371 si 4426=401 si 371=4428
- vanzare beton : 411 = % 707 si 4427
- prestare servicii-pompare : 411 = % 704 si 4427
- descarcare gestiune de marfuri : % 607 si 4428=371.
Ct 4428 intervine datorita faptului ca dvs trebuie sa faceti NIR-ul cu pret de vanzare care , in acest caz ,este acelasi cu pretul de achizitie plus TVA.

multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare din aic-tva efectiv platit andr77 andr77 Buna ziua, Este prima mea AIC si nu am gasit o monografie completa.( banuiesc ca este pentru incepatori -de aceea, imi cer scuze) Rugamintea mea este ... (vezi toată discuția)
Monografie bar - restaurant AncaUrda AncaUrda Care este monografia contabila si documentele primare pentru o unitate de alimentatie publica Bar – Restaurant care isi organizeaza evidenta stocurilor ... (vezi toată discuția)
Problema nota de intrare receptie - magazin online GratianS GratianS Am o mare problema cu nota de intrare pentru magazin online, mai exact eu am cumparat de la diversi furnizori produse din care am facut pachete promotionale , ... (vezi toată discuția)