Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modalitate de colaborare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modalitate de colaborare

Buna ziua,

As dori un raspuns in legatura cu urmatoarea problema:

Sunt membra a unei Asociatii de Parinti infiintata intr-o gradinita, care este inregistrata legal. Copiii studiaza o limba straina ca activitate optionala. Cadrul didactic care preda materia nu are firma si nici PFA. Asociatia de parinti dispune de fonduri din contributiile membrilor asociatiei.
In aceste conditii, ce tip de forma de colaborare LEGALA se poate incheia intre Asociatia de Parinti si Cadrul didactic, ca persoana fizica? Care sunt obligatiile fiscale ale calor doua parti?
Contract individual de munca .
Contributiile

CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)
CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor
S:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale